7 pomysłów, jak zwiększyć sprzedaż dzięki kuponom?
Znasz taki serial (albo show?) Łowcy promocji? Opowiada on o ludziach, którzy mają manie zbierania kuponów zniżkowych. Uwielbiałam to oglądać! Ten dreszczyk emocji przy kasie: “zmieści się czy nie? wejdzie kupon czy nie?
W dzisiejszych czasach kochamy dostawać zniżki i kupony, jakieś ekskluzywne oferty. Dowodzą temu badania! Średnio rocznie realizowanych jest 31 milionów e-kuponów! Jeżeli więc masz sklep internetowy, zastanów się jak zgrabnie wpleść do strategii kupony zniżkowe.
Co to są e-kupony?
E-kupony to kupony lub kody, które możesz wysłać swoim subskrybentom lub klientom (jeżeli masz oczywiście zgodę!). Prezentują one specjalną ofertę, aby zachęcić odbiorców do zakupu. Prawdopodobnie widziałeś je już wcześniej wielokrotnie. Taka taktykę, często w połączeniu z programami lojalnościowymi stosują duże sklepy jak Smyk, H&M czy Reserved.
pro tip!
Klienci często wydają więcej z kuponem niż w innym przypadku. Kiedy wiedzą, że oszczędzają pieniądze dzięki kodowi promocyjnemu, będą gotowi wydać trochę więcej na zakupy online!
Inne oferty, takie jak darmowa dostawa, również sprawiają, że klienci chętniej sięgną po portfel, bo wiedzą, że zaoszczędzą na wysyłce. E-kupony sprawiają, że Twój produkt lub usługa są jeszcze bardziej pożądane.
Czy e-kupony są odpowiednie dla Twojej firmy?
Jeśli sprzedajesz produkty lub usługi, kupony mogą być potężnym narzędziem. Kupony e-mail marketingowe to świetny sposób na zwiększenie sprzedaży i zainteresowanie Twoją firmą. Oto kilka korzyści, które należy wziąć pod uwagę:
Złota zasada kuponów: Mniej znaczy więcej
Łatwo jest ekscytować się cudownym działaniem e-kuponów (nie obwiniam Cię), ale pamiętaj — nie przesadzaj!
Jeśli Twoi subskrybenci czują, że cały czas odpalasz promocje, będą czekać na specjalną ofertę, zanim cokolwiek kupią. Może to opóźnić sprzedaż lub ludzie mogą doświadczyć przeciążenia promocjami i zrezygnować z subskrypcji newslettera.
Najlepszą praktyczną zasadą jest wysyłanie kuponów na ważne święta i/lub wtedy, gdy naprawdę chcesz zwiększyć sprzedaż. Okazjonalne promocje to świetny sposób na budowanie lojalności i świadomości marki. Ale jeśli przesadzisz z nimi, mogą przynieść odwrotny skutek.
7 pomysłów i przykładów e-kuponów
Istnieje kilka różnych rodzajów e-kuponów. Zanim wybierzesz jeden, pomyśl o pragnieniach i bolączkach Twoich odbiorców. Czy chcieliby otrzymać zniżkę przy zakupie? A może byliby bardziej podekscytowani darmową dostawą? Jeśli nie jesteś pewna/pewien, możesz je przetestować! Porozmawiamy o testowaniu trochę niżej.
Ale najpierw spójrz na różne rodzaje pomysłów i przykładów kodów kuponów.
1. Kupony rabatowe
Są to najczęściej używane typy e-kuponów. Pozwalają Twojemu subskrybentowi zapłacić obniżoną cenę za Twój produkt, korzystając ze specjalnego linku lub kodu. Na pewno znasz Skillshare. Portal ten, kiedy tylko są jakieś okazje, oferuje najczęsciej 30% zniżki z kodem promocyjnym. Oferta zawsze jest ograniczona czasowo, co wzmaga poczucie pilności.
2. E-mailowe kupony rejestracyjne
Kupony rejestracyjne są świetnym motywatorem dla osób, które chcą dołączyć do grona Twoich klientów. Skonfiguruj formularz lub wyskakujące okienko w swojej witrynie, które obiecuje specjalną zniżkę lub bezpłatną dostawę na pierwsze zamówienie, a następnie obserwuj, jak subskrybenci się zapisują!
Jako przykład posłużę się stroną mojej klientki tabono.pl
3. Darmowe kupony podarunkowe
Jeśli chcesz budować lojalność, nagradzaj swoich klientów VIP dodatkowym rabatem, takim jak darmowy produkt lub kupon na bezpłatną próbkę. To świetny sposób, aby okazać swoją wdzięczność. Darmowy kupon może być wykorzystany jako zachęta dla ludzi do wydawania większych pieniędzy.
Takie kupony ma wdrożone np. sieć KFC. Za zrobienie zamówienia otrzymujesz kod na darmowy produkt. Oczywiście wykorzystać go możesz tylko przez jakiś czas.
4. Kupony na darmową dostawę
Darmowa wysyłka po przekroczeniu określonego progu cenowego to popularna zachęta do zakupów. Czy wiesz, że 65% sprzedawców internetowych oferuje bezpłatną dostawę przynajmniej niektórych produktów? To dlatego, że współczynniki konwersji rosną, gdy jest bezpłatna dostawa ! Daje to Twoim klientom dodatkową zachętę do przejścia do kasy. Na podobny pomysł wpadła moja klientka, u której powyżej 299 zł nie płacisz za dostawę:
5. Kupony dla VIPów
Jeśli chcesz, aby subskrybenci Twojego newslettera czuli się wyjątkowo, dlaczego nie zaoferować im kodu rabatowego VIP? Programy lojalnościowe VIP mogą w dużym stopniu przyczynić się do zwiększenia sprzedaży, zwłaszcza że zapewniają klientom dobre samopoczucie, pokazując im, jak bardzo ich cenisz.
Możesz również wprowadzić automatyzacje, która wystartuje, kiedy dany subskrybent wyda określoną ilość pieniędzy w Twoim sklepie. To świetny sposób na powiedzenie: Dziękuję, że ze mną jesteś!
6. Kupony 2 za 1
„Kup jeden, odbierz drugi”. Ten kupon o wysokiej wartości nagradza klientów darmowym produktem, gdy dokonują zakupu. Przykład kodu kuponu ze Starbucks: oferują darmowy napój swoim klientom, gdy kupują kwalifikujący się produkt, co zapewnia im jeszcze większą wartość za wydane pieniądze.
7. rabat schodkowy
Jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć swoje przychody, możesz zwiększać rabaty proporcjonalnie do tego, ile wydają Twoi klienci — to te słynne promocje: 1 produkt w koszyku -10%, 2 produkty -20%, 3 produkty -30%!
Jak opracować strategię marketingową dotyczącą e-kuponów?
Czy jesteś gotowa/wy, aby rozpocząć przygodę z e-kuponami? To wspaniale! Oto kilka najlepszych praktyk do zapamiętania:
Strategia nr 1 — zacznij od skutecznego nagłówka wiadomości e-mail
Jeśli chodzi o tutułowanie e-maili ze zniżkami, musisz napisać krótkie, klikalne wezwanie do działania, która sprawi, że Twoi subskrybenci będą chcieli od razu otworzyć newsletter! Oto kilka przykładów i pomysłów na początek:
Tytuły e-maila 2 za 1:
- Darmowy prezent, tylko dla Ciebie {$name} 🎁 Szczegóły w środku…
- Zyskaj [x] przy zakupie [y]
- Dwa w cenie jednego – tylko dziś 🎉
- Co powiesz na 2x [produkt], {$name}?
Tytuły e-maila dla bezpłatnej wysyłki:
- Nie martw się o dostawę. Bierzemy to na siebie
- Co powiesz na darmową dostawę? 🤩
- Bezpłatna dostawa wszystkich zamówień powyżej [x]
- Czy ktoś mówił o darmowej dostawie? 😮
tytuły e-maila dotyczącego sprzedaży błyskawicznej:
- 30% rabatu na wszystkie produkty, tylko dzisiaj 🙌
- Wielka wyprzedaż kończy się za 10… 9… 8…
- Twoja oferta wygasa za 1 dzień, {$name} ⏳
- Tik tak… tik tak… Wyprzedaż kończy się za 12 godzin
Strategia nr 2 – Segmentuj subskrybentów
Tworzenie promocji i wysyłanie jej do wszystkich naraz może wydawać się kuszące, ale najlepszą praktyką jest maksymalne ukierunkowanie e-kuponów.
Im trafniejszy jest Twój kupon, tym lepsze będą Twoje współczynniki konwersji.
Możesz segmentować swoich subskrybentów według takich czynników jak ich lokalizacja, wcześniejsze zakupy czy zainteresowania, co pozwoli Ci na wysyłanie bardziej spersonalizowanych promocji.
Możesz na przykład chcieć wysłać e-mail z kuponem specjalnie do nowych klientów lub zaoferować bezpłatną dostawę tylko w Pcimiu Dolnym. Dzięki segmentacji i grupom możliwości są nieograniczone.
ProTip 💡
- Segment to lista subskrybentów zdefiniowanych przez „regułę”, na przykład subskrybenci , którzy dołączyli w ciągu ostatnich 30 dni. Ta lista zaktualizuje się automatycznie na podstawie reguły (segmenty są dynamiczne)
- Grupa (lub lista) nie jest zdefiniowana przez regułę i możesz dodawać i usuwać subskrybentów z grupy w dowolny sposób.
Strategia nr 3 – Napisz tekst, który przyciągnie ich uwagę
Chcesz napisać tekst, który rozpali wszystkich odbiorców? Kluczem do tego jest stworzenie poczucia pilności. Może kupon jest dostępny tylko dla pierwszych 100 osób, a może jest limit czasowy? Spraw, aby Twoi subskrybenci chcieli podjąć natychmiastowe działania, aby nie przegapić Twojej specjalnej oferty.
Łatwo jest przesadzić z copy e-maila, ale najlepszym podejściem jest wyobrażenie sobie, że rozmawiasz z przyjacielem. Jak wyjaśnisz mu, że powinien skorzystać z kuponu teraz?
Im bardziej jesteś autentyczna/ny, tym bardziej Twoje teksty będą rezonować z odbiorcami.
I na koniec pamiętaj, aby kilkukrotnie sprawdzić swój kupon! Literówki łatwo prześlizgują się przez palce, a nie ma nic bardziej wkurzającego niż decyzja zakupowa i nie działający kupon.
Strategia nr 4 – Spraw, aby był atrakcyjny wizualnie
Niestety, ale prawda jest taka że, oceniamy książkę po okładce. Możesz mieć najlepszą zniżkę na świecie, ale jeśli projekt kuponu nie przykuwa uwagi subskrybentów, będzie klops. Oto kilka wskazówek dotyczących projektowania, jak stworzyć atrakcyjny kupon e-mail:
Jeśli nie jesteś pewien efektu końcowego, pokaż kupon zaufanej osobie i poproś ją o opinię. Druga para oczu pomoże Ci dostrzec wszystko, czego wcześniej brakowało.
Strategia nr 5 – Użyj testów A/B
Możesz dostosować kody promocyjne e-maili za pomocą testów A/B. Dzięki temu możesz wysłać dwie wersje e-maila z kuponem do niewielkiej grupy subskrybentów. „Zwycięzca” zostanie automatycznie wysłany do wszystkich odbiorców (zwycięzca to mail, który zostanie więcej razy otwarty lub kliknięty w określonym czasie).
Na przykład, jeśli chcesz się dowiedzieć, czy Twoi subskrybenci preferują zniżki czy bezpłatną dostawę, możesz przetestować obie opcje.
Strategia nr 6 – Skonfiguruj automatyzację
Po segmentacji i pogrupowaniu subskrybentów możesz skonfigurować automatyczne sekwencje z kuponami, które dotrą do odbiorców w odpowiednim czasie. Automatyzacja pozwala zaprogramować, kiedy e-maile są wysyłane, w oparciu o różne wyzwalacze (np. e-maile powitalne, sekwencje wprowadzające itp.).
Gotowe!
Czasy kuponów z gazet i kolekcjonowania ulotek już dawno minęły, a ke-kupony generują ogromne kwoty! Bądź na bieżąco z aktualnymi trendami e-mail marketingu , umieszczając rabaty i kupony w swoich newsletterach. Twoi subskrybenci będą w siódmym niebie!
Chcesz wprowadzić porządne automatyzacje do swojego biznesu? Sprawdź ofertę GOTOWYCH SZABLONÓW AUTOMATYZACJI w moim sklepie!